Kontakt

Ola i Marcin Sawiccy

ul. Jana Pawła II 190

34-335 Krzyżowa


mail
:
ola.usawickich@gmail.com

 

Historia naszego Domu

1.jpgBudynek w którym mieszkamy posiada niezwykłą tradycje. Został wybudowany w 1911 na znaleźć w rejonie Żywca, Wadowic, Milówki. W wydzielonej cześci mogła mieszkać rodzina kierownika szkoły. Gdy pierwszy raz gościliśmy ksiedza proboszcza z Krzyżowej, potrafił się świetnie odnaleść w układzie pomieszczeń, ponieważ jako dziecko mieszkał w takim szkolnym mieszkaniu z rodzicami w okolicach Wadowic. W budynku nauczane były pokolenia Krzyżowian. W roku 2011, gdy współorganizowaliśmy obchody stulecia budynku szkoły udało się zgromadzić wiele wspomnień i pamiątek od absolwentów szkoły.1.jpg

Z budynkiem związana jest też dramatyczna historia z czasów drugiej wojny światowej. Jan Stanggassinger był żołnierzem Wermachtu, który odmówił strzelania do bezbronnej cywilnej, został wydany przez słowackiego i przyprowadzony do budynku szkoły w Krzyżowej , gdzie stacjonowały oddziały niemieckie. Został roztrzelany za zdradę narodu niemieckiego, jego grób znajduje się na cmentarzu w Krzyżowej. W 2013 roku młodzież gimnazjum z Koszarawy Bystrej nagrała film opowiadający o tej historii.

1.jpg

 

Po wybudowaniu nowego budnku szkoły dla dzieci z Krzyżowej, stara szkoła została wystawiona na licytację. Nikt poza nami się nie zgłosił do zakupu w stanie wymagającym generalnego remontu i dzieki temu możemy dziś tu mieszkać i przyjmować gości.